Cvičení 4 (16. 10. 2023)#

Příklad 1#

Vyšetřete vlastnosti grupoidu \((\mathbb{Z}\times(\mathbb{Z}\setminus\lbrace 0 \rbrace),\oplus)\), kde \(\forall (a,b), (c,d)\in (\mathbb{Z}\times(\mathbb{Z}\setminus\lbrace 0 \rbrace):\) \((a,b)\oplus(c,d)=(ad+bc,bd) \).

Příklad 2#

Vysvětlení násobení matic. Mějme dvě matice \(A=\left( \begin{array}{ccc} a & b & c\\d& e & f\end{array} \right)\) a \(B = \left( \begin{array}{cc} k & n \\l & o\\m & p\end{array} \right)\).

Jejich součtem bude matice \(A\cdot B\), kterou vypočítáme následujícícm vztahem:

\[\begin{split}A\cdot B = \left( \begin{array}{cc} ak+bl+cm & an+bo+cp\\dk+el+fm& dn+eo+fp\end{array} \right)\end{split}\]

Vysvětlení postupu:

  • Pro výpočet prvku matice \(A\cdot B\), který se nachází v prvním řádku v prvním sloupci je třeba si najít první řádek matice, která je první v pořadí (matice \(A\)) a první sloupec matice, která je druhá v pořadí (matice \(B\)). Tedy řádek \((a, b ,c)\) a sloupec \(\left( \begin{array}{c} k \\ l\\ m\end{array} \right)\). Nyní vynásobíme první prvek v řádku prvním prvkem ve sloupci, přičteme součin druhého prvku v řádku s druhým prvkem ve sloupci a ještě přičteme součin třetího prvku v řádku s třetím prvkem ve sloupci, tj. \(ak+bl+cm\) (pokud bychom mělí více prvků v řádku/sloupci, budeme postupovat analogicky).

  • Prvek matice \(A\cdot b\), který se nachází v \(n\)-tém řádku a \(m\)-tém sloupci vypočítáme analogicky, jen bude třeba najít \(n\)-tý řádek matice \(A\) a \(m\)-tý sloupec matice \(B\).

Pozor

Součin matic není komutativní (tedy záleží na jejich pořadí):

\[\begin{split}B\cdot A =\left( \begin{array}{cc} k & n \\l & o\\m & p\end{array} \right) \cdot \left( \begin{array}{ccc} a & b & c\\d& e & f\end{array} \right)= \left( \begin{array}{ccc} ka+nd& kb +ne&kc+nf\\la+od&lb+oe& lc+of\\ma+pd&mb+pe& mc+pf\end{array} \right)\end{split}\]

Navíc si můžete všimnout, že matice \(B\cdot A\) má tři sloupce a tři řádky, ale matice \(A\cdot B\) má pouze dva sloupce a dva řádky. Pouze v případě, kdy jsou obě matice čtvercové (tj. mají stejný počet řádků a sloupců) bude mít výsledná matice jejich součinu stejný počet řádků a sloupců bez ohledu na na to, zda násobíme první matici s druhou nebo naopak. Navíc ze vzorce pro výpočet součinu plyne, že pokud má první matice jiný počet řádků než má druhá matice počet sloupců, jejich součin neexistuje.

Příklad 3#

Vyšetřete vlastnosti grupoidu \((M , \cdot)\), přičemž \(M\) je množina všech matic tvaru \(\left( \begin{array}{cc} x & y\\0& x\end{array} \right)\), kde \(x,y\in\mathbb{R}, x\neq0\) a operace \(\cdot\) je násobení matic.

Příklad 4#

Nechť \(K_3\) je množina všech třetích (komplexních) odmocnin z čísla 1, tj. \(K_3 = \left \lbrace 1, \frac{-1+i\sqrt{3}}{2}, \frac{-1-i\sqrt{3}}{2} \right \rbrace\). Ukažte, že \((K_3, \cdot)\) je grupa.